Stockholm Culture Awards

Svenska  
 
 
  • Hans von Gaffron

Spetskompetens genom gedigen generalisterfarenhet med en förmåga till att snabbt sätta mig in i komplexa sammanhang samtidigt som jag har lät för att kommunicera mål och visioner och nå resultat. Jag har stor nytta av min utbildning inom HR, arbetsrätt, pedagogik samt chefs och ledarskap. Som en utåtriktad person är jag van vid att representera verksamheter internt som externt. Som frilansande journalist skriver jag artiklar och reportage.

  • CURRICULUM VITAE

International Web Press               Oktober 2011 - 

3 ( Hi3G ACCESS AB )                 Sept 2001 - Sept 2011

ERICSSON (Mexico City)             Aug 2000  -  Aug 2000

SEMCON IT-CONSULTING AB   Mars 1999 - Aug 2000

SVENSKA KYRKAN                     Mars 1996 - Feb 1999
SABO AB                                      Aug 1990 - Febr 1996

FMV (Stockholm)                          Febr 1987 - Aug 1990   

STATSKONTORET                      Nov 1985 - Jan 1987

REGERINGS-KANSLIET             Maj 1985 - Okt 1985

CARE NORTH LTD(London)       Febr 1975 - Dec 1977

  • UTBILDNING

2009 – 2010 PTK´s Bolagsstyrelse utbildning.

2001 – 2002 Ledningsgruppsutbildning samt chefs- och       
                     ledarskapsutbildning. (genom Hi3G Access AB).

2004             Säkerhetschefsutbildning vid SSSF 4 x 4 dagar, (genom
                     Hi3G Access AB).

1997             Chefs, – och ledarskap, Uppsala universitet, (genom
                     Svenska kyrkan).

1994             Fastighetsföretagens ekonomi, KTH, (genom SABO).

1982-1984    Pedagogik, Juridik, (Handelsrätt och arbetsrätt) Uppsala
                     universitet, 45p.
1979-1982    Samhällsvetenskaplig linje (Statsvetenskap- och
                     beteendevetenskap, Uppsala Universitet, 140p.

  • FÖRTROENDEUPPDRAG

2011 - Styrelseledamot i International Web Press
2009 – 2010 Styrelseledamot Unionen Stockholm.

2005 – 2005 Styrelseledamot i Innebandyföreningen Lidingö Offensiv.

1984 – General Sekreterare i stiftelsen Stockholmskultur.

1980 – Ordförande för Stiftelsen G G O